• DiGiDay

• 19.04.2023 16:20
      • Bezpečný internet pro všechny - 19. 4. 2023
      • Ve středu se naši žáci šestých ročníků zúčastnili série webinářů DiGiDay. Zkušení lektoři u žáků s pomocí učitelů zábavnou formou rozvíjeli kritické myšlení, ověřování získaných informací a zásady bezpečného chování v internetu.

Online, ale přitom interaktivně – předem připraveny byly pracovní listy a online pomůcky.

Program:

Digitální wellbeing - všímavost

Jak využívat online prostředí, aby sloužilo k našemu rozvoji a podporovalo naši pohodu? Základním předpokladem je rozvoj kompetencí jako je všímavost k vlastním emocím a potřebám, ale také budování odolnosti (schopnosti bezpečně zvládat náročné situace v kyberprostoru) nebo seberegulace.

Nenaleť fejkom (buď internetový Šikovník)

Informácie máme doslova na jeden klik. Nie všetky sú však pravdivé, nápomocné, a užitočné. Ako ich však rozoznať? Aj to si povieme na worshope Nenaleť fejkom (buď internetový Šikovník)

Cizí lidé - bezpečná komunikace

Na internetu se neustále setkáváme s dalšími lidmi, které často osobně neznáme. Komunikujeme s nimi nejen v chatech, ale i ve hrách nebo v komentářích na sociálních sítích. Pro některé děti může být náročné poznat, kdy jsou tyto interakce bezpečné a kdy ne.

Na příkladu rozhovoru mezi dvěma lidmi budeme trénovat pravidla bezpečné komunikace a seznámíme se s možnostmi, jak poznat a řešit případné nepříjemné či nebezpečné situace.

Edukativní hra Zachraňte prázdniny

Cílem edukativní online hry "Zachraňte prázdniny" je seznámit hráče s problematikou fake news, dezinformací a kritického myšlení, a to formou hravého workshopu.

Hráči si v roli novinářů vyzkouší vyhledávat a ověřovat informace, odhalovat manipulace na fotkách a rozpoznat hoax od ověřené zprávy. Při řešení úkolů rovněž trénují pozorné čtení a kritické porozumění textu.

Mgr. Tomáš Šmidílek, KICT