• Velká bankovní loupež aneb Výprava třídy 9. A do ČNB

• 22.05.2023 11:30
      • Praha, 19. května 2023
      • V pátek 19. 5. 2023 se třída 9. A vypravila dobýt hlavní město ČR, Prahu. První zastávka začala pro cestovatele tradičně – na „Hlaváku“. Přes Vrchlického sady a Jindřišskou věž se poutníci zastavili u Prašné brány a omrkli hlavní cíl cesty, Českou národní banku, ale na plánovanou loupež bylo ještě brzy. A proto žáci zamířili do muzea Madame Tussauds. Takovou spoustu známých historických i současných osobností na jednom místě se prostě vyplatí navštívit. Následovala zastávka na „Staromáku“, zkouknutí Pražské radnice s orlojem, údiv nad krásou Týnského chrámu, stání na pražském poledníku, počítání 27 křížů (paní učitelka si nemohla odpustit trošku matematiky i v průběhu prohlídky) a výprava mohla pokračovat směrem na „Václavák“. Po pauze na oběd a šmejdění po obchodech byli žáci připraveni na zlatý hřeb dne – expozici Za měnou, kterou ČNB připravila pro své návštěvníky. V komentované prohlídce se žáci dozvěděli něco z historie naší měny a o nástrojích, které banka používá, aby dosáhla cenové a finanční stability. Žáci měli možnost zasednout ke kulatému stolu bankovní rady, ověřit pravost peněz, v rámci hry ozkoušet, jak ovlivnit inflaci, a také se vžít do kůže zloděje, který v bytě hledá peníze (a že všechny skrýše našli!).

A jak to bylo s tou loupeží? No, nějaké mince jsme si domů odvezli, ale byly jen pamětní. Každopádně se výprava do Prahy vydařila, počasí bylo příznivé, památky úchvatné, muzeum nezapomenutelné a ČNB zábavně edukativní. Takových výletů by bylo třeba víc!

Jana Skořepová, třídní učitelka 9. A